•  71 345 32 28
  • 📱 502 073 289
0

Wielu rodziców zastanawia się nad tym, czy jeżeli dziecko ma wadę wzroku, to rozsądnie jest zapisywać je na różnego rodzaju zajęcia sportowe. Bardzo dobrze, jeżeli podejmujemy próbę dotarcia do takich informacji, natomiast często bezpodstawne jest, gdy w pozornej trosce o zdrowie naszych pociech, uniemożliwiamy im korzystania z bardziej wymagających form aktywności fizycznej. W tym artykule zastanowimy się nad tym, jak pogodzić wadę wzroku ze sportem?

Zasięgnij porady

Pamiętajmy, że choroby i wady wzroku to bardzo powszechne schorzenia, które dotykają sporej części społeczności, w tym również dzieci. Na samym początku warto dokładnie zdiagnozować przypadek, z którym mamy do czynienia. W tym celu trzeba udać się do specjalisty, który poczyni odpowiednie kroki w celu określenia wady. Można oczywiście podczas takiej wizyty dopytać optyka lub okulistę o jego zalecenia w kwestii uprawiania konkretnych dyscyplin.

Fakty czy mit?

Druga sprawa dotyczy debaty na temat tego, czy wada wzroku może się pogorszyć od aktywności fizycznej? Istnieje przeświadczenie, jakoby intensywne ćwiczenia miały wpływać na pogorszenie już nadwyrężonego wzroku. Oczywiście nie można wykluczyć takiego scenariusza, aczkolwiek w tym przypadku wiele zależy od rodzaju schorzenia. Należy jednak pamiętać, że mówimy tutaj o bardzo intensywnym wysiłku fizycznym. Dziecko nie zawsze musi zostawać od razu kulturystą, bądź startować w półmaratonach – gra w piłkę z rówieśnikami nie powinna być przyczyną pogłębienia choroby.

Wymień okulary na soczewki

Przeszkodę w uprawianiu sportu bardzo często mogą stanowić okulary. Osoby zmuszone do noszenia takiego atrybutu, zazwyczaj są z góry skreślane i nie jest to związane z uprzedzeniami dotyczącymi ich dysfunkcjonalności, a bardziej troska o zdrowie takiej osoby. To zrozumiałe, ponieważ już uderzenie piłką, pędzącą z dużą prędkością w twarz osoby noszącej okulary, może być brzemienne w skutkach. Na szczęście istnieje alternatywa- zastosowanie soczewek kontaktowych. Aktualnie producenci soczewek oferują zaawansowane produkty, nawet dla osób z bardzo poważnymi wadami. To doskonałe rozwiązanie, które umożliwi uprawianie ulubionego sportu i pozwoli na zachowanie bezpieczeństwa.

Podsumowując, wada wzorku u dzieci nie musi być przeszkodą w uprawianiu poszczególnych dyscyplin. Należy jedynie pamiętać, by skonsultować taką decyzję z lekarzem specjalistą, nie przemęczać się ponad miarę oraz zadbać o bezpieczeństwo – wymienić okulary na soczewki kontaktowe.