•  71 345 32 28
  • 📱 502 073 289
0

Wiele osób z wadą wzroku zastanawiało się z pewnością, czy zamiast okularów korekcyjnych nie byłoby lepsze wybranie soczewek kontaktowych. Na ich wybór decydujemy się zazwyczaj patrząc na swój komfort i wygodę nienoszenia na nosie oprawek, których szkła się przecież tak często brudzą i parują, a oprawki dla dzieci niejednokrotnie ugniatają nos lub miejsca za uszami. Czasami o wyborze decyduje fakt, iż w standardowych okularach uważamy się osobą mniej atrakcyjną.

 

Przede wszystkim chodzi jednak o to, abyśmy czuli się w okularach komfortowo. Okulary nie powinny przeszkadzać nam w czynnościach, które na ogół wykonujemy. Tu może pojawić się jeszcze trudniejsze pytanie. Co spośród obu tych opcji wybrać dla naszych dzieci? Czy wiek ma znaczenie, jak soczewki mogą tolerować dzieci i na ile mogą one usprawnić funkcjonowanie? Oraz najważniejsze, czy w ogóle jest sens zaopatrzenia swojej pociechy w takie cuda techniki?

 

Przypatrując się bliżej tematyce soczewek kontaktowych można stwierdzić, że nie ma ograniczenia wiekowego, dotyczącego ich użytkowania. Wiek, samodzielność i zdyscyplinowanie naszych dzieciaków mają równomierne znaczenie z higieną użytkowania soczewek. Im młodsze dziecko tym użytkowanie soczewek staje się trudniejsze. Pamiętać trzeba mimo wszystko, iż na ogół powikłania związane z noszeniem są sporadyczne i występują zaledwie u tylko kilku procent uż je osób, dziecko może znaleźć się w tej grupie. Jednak, gdy wiemy, że wszelkie swoje obowiązki wykonuje ono sumiennie, nie zaniedbuje powinności związanych z utrzymaniem czystości szkieł, to jak najbardziej możemy rozparzyć opcję doboru soczewek kontaktowych.

 

Na tym etapie warto pomyśleć, czy jednak faktycznie istnieje potrzeba zrezygnowania z okularów, czy nie jest to tylko kaprys, uleganie modzie i wyłącznie kwestie estetyczne. W takim wypadku zawsze dobrze pomyśleć dwa razy, o ile dziecko nie jest szczególnie aktywne fizycznie. Jeśli natomiast jest żywiołowe, wszędzie go pełno, uprawia sport i różnorakie sportowe dyscypliny, jest to solidny powód by postawić na soczewki kontaktowe. Dadzą mu one znacznie większe możliwości, nie ograniczając, jak w przypadku okularów. Gry oraz zabawy z wykorzystaniem przykładowo piłki, nie będą stanowiły zagrożenia. Soczewki kontaktowe mogą spowodować również chętniejsze uczęszczanie za zajęcia wychowania fizycznego, bez konieczności rezygnacji z wielu aktywności!