•  71 345 32 28
  • 📱 502 073 289
0

Konieczność noszenia okularów wywołuje często poczucie dyskomfortu u dziecka, jak i u rodzica. Dziecko musi wówczas przyzwyczaić się do nowego "gadżetu", nauczyć się o niego dbać, a także zmierzyć się z opiniami kolegów i koleżanek z klasy oraz z podwórka. Z kolei rodzic często ma obawy dotyczące komfortu dziecka.

Czy okulary będą odpowiednio dobrane, czy będą spełniać swoją funkcję, a jednocześnie czy pozostaną czymś naturalnym w codzienności syna bądź córki? Choć obawy są zrozumiałe, warto rozprawić się z mitami na temat noszenia okularów przez dzieci i tym samym spokojnie się przyjrzeć tej okoliczności.

Mit 1. Dobór okularów jest dla dziecka dużym stresem

Wizyta w salonie optycznym rzeczywiście może wydawać się być dla dziecka czymś stresującym. Po wczesniejszych, nie zawsze przyjemnych doświadczeniach podczas wizyt okulistyczych, nasza pociecha staje przed koniecznością doboru odpowiednich okularów, które w pewnym sensie staną się jej atrybutem. To ważne, aby ten moment przebiegał w spokojnej atmosferze, z uwzględnieniem potrzeb dziecka i jego temperamentu. W tym celu warto wybrać sprawdzony salon optyczny, który jest przyjazny dzieciom, a obsługa ma doświadczenia w pracy z najmłodszymi. Jeśli maluch poczuje się komfortowo i bezpiecznie, wówczas może uznać dobór okularów za miłą przygodę!

Mit 2. Okulary narażają dziecko na drwiny ze strony rówieśników

Okulary są z pewnością dość znaczącą zmianą w wizerunku dziecka. Wciąż pokutuje sterotyp małej, przemądrzałej dziewczynki w zbyt dużych okularach o grubym szkle. Obrazek ten nijak ma się jednak do rzeczywistości - obecnie dobór okularów jest bardzo zindywidualizowany, również w kategoriach estetycznych. Dostępne są różne modele, rozmiary i kolory. Dzięki okularom dziecko może podkreślić swoją osobowość, prezentować się ciekawie, a nawet wyróżniać się wśród rówieśników.

Mit 3. Okulary jeszcze bardziej pogorszą wzrok dziecka

Wielu rodziców niepokoi się, że noszenie okularów może zaowocować "skutkami ubocznymi" - pomogą one na chwilę obecną, ale w dłuższej perspektywie jednak uszkodzą wzrok. Prawda jest jednak taka, że okulary są sprzymierzeńcem dziecka. Nie tylko polepszają jego komfort życia na co dzień, korygując wadę wzroku, lecz również - w niektórych przypadkach - pomagają go poprawić. Istotną kwestią będzie więc zaufanie do optyka, który profesjonalnie dobierze okulary i przy okazji rozwieje wszelkie wątpliwości, odpowie na pytania.

Mit 4. Odpowiednie dbanie o okulary to zbyt skomplikowana sprawa dla dziecka

Tak naprawdę dzieci są bardzo elastyczne i otwarte na nowe rzeczy. Szybko przekonują się, że okulary to rzecz niezbędna, znacząco poprawiająca ich wzrok. To skutecznie zachęca je do dbania o swoje "drugie oczy". Warto zadbać, by przy okazji zakupu okularów dziecko otrzymało w zestawie odpowiednie akcesoria, takie jak etui na okulary, ściereczki i chusteczki czyszczące lub sznurki podtrzymujące oprawki. Dzięki temu pielęgnacja okularów stanie się naturalnym elementem codzienności.