•  71 345 32 28
  • 📱 502 073 289
0

Rozwój wzroku u dziecka to proces, który może podlegać wielu zaburzeniom. Aby mieć pewność, że wszystko odbywa się w prawidłowy sposób, warto odwiedzić z dzieckiem okulistę. Ważne jest także, aby dobrze obserwować dziecko już od pierwszych dni narodzin pod kątem tego, jak zachowuje się jego narząd wzroku.

Kiedy z dzieckiem do okulisty należy wybrać się ponad wszelką wątpliwość?
Należy bezwzględnie skierować dziecko na badania, gdy pojawi się przynajmniej jeden z następujących objawów. W pierwszej kolejności należy zwrócić uwagę na ewentualnie występujące nieprawidłowości w wyglądzie narządu wzroku dziecka. Rodziców powinna zaniepokoić występująca widoczna różnica w wielkości gałek ocznych dziecka, nieprawidłowości w wyglądzie jego oczu i powiek. Należy także zwrócić uwagę na ułożenie gałek ocznych noworodka. Kiedy gałki oczne lub jedno oko odchylają się cały czas od właściwego ułożenia, jest to sygnał alarmujący o możliwej wadzie wzroku. Warto zauważyć, czy dziecko potrafi skupiać wzrok na danym punkcie. Nieprawidłowa jest sytuacja, kiedy oczy malucha są w mimowolnym ruchu, cały czas jakby pływają w różnych kierunkach. Należy także zwrócić uwagę, czy u dziecka nie pojawił się oczopląs. Rodziców powinna również zaniepokoić sytuacja, kiedy maluch nie patrzy na twarze bliskich osób, wzrok ma jakby utkwiony w przestrzeni. Dziecko, gdy nie śpi, powinno mieć na ogół otwarte oczy - niewłaściwe jest, kiedy często zamyka lub mruży oczy bez określonej przyczyny. Z pewnością niepokojąca jest również sytuacja, kiedy zamiast łez u dziecka pojawia się innego rodzaju wydzielina lub kiedy oczy często są zaczerwienione, łzawią bez powodu. Alarmujące również powinno być częste uciskanie oczu piąstkami.

Ponadto do okulisty należy się zgłosić zawsze w pierwszym miesiącu życia dziecka, jeżeli występują lub występowały w rodzinie takie choroby jak zaćma wrodzona, jaskra wrodzona albo siatkówczak. Warto wiedzieć, jak wygląda prawidłowy rozwój wzroku u dziecka. U prawidłowo rozwijającego się noworodka pojawia się odruch rogówkowy oraz reakcja źrenic na światło. Dziecko odruchowo zamyka lub zaciska powieki pod wpływem silnego światła skierowanego na jego twarz. Maluch także uważnie wpatruje się w twarze bliskich osób z odległości 15-40 cm, lubi zmienną mimikę twarzy i próbuje ją naśladować, a także woli patrzeć na twarze innych dzieci niż dorosłych. Prawidłowo rozwijający się noworodek posługuje się raz jednym, raz drugim okiem. Lubi patrzeć na kontury, proste pionowe i poziome wzory oraz przedmioty o dużych rozmiarach (najchętniej czarno-białe).