•  71 345 32 28
  • 📱 502 073 289
0

Rodzicie, którzy chcą sprawdzić wzrok swoich dzieci, mają teraz ku temu bardzo dobrą okazję. We Wrocławiu, przeprowadzane są przesiewowe darmowe badania wzroku dla dzieci. Organizuje je Salon Różowe Okulary, który mieści się przy ulicy Bolesława Chrobrego 38/1c. Aby skorzystać z tej okazji, wystarczy zadzwonić pod numer 71 345 32 28 lub 502 073 289 i zarejestrować naszą pociechę. Salon czynny jest od godziny 10:00 do 18:00, od poniedziałku do piątku. Warto jest zatroszczyć się o wzrok dziecka dziś, by w przyszłości uniknąć konsekwencji, które mogą dotyczyć np. problemów w nauce.

 

 

Ładna, słoneczna pogoda jest powodem, dla którego spędzamy większość czasu w ciągu dnia z dzieckiem na zewnątrz. Chroniąc jego skórę kremami z filtrem, a głowę nakryciami, nie zapominajmy również o oczach, które u dzieci są dużo bardziej wrażliwe niż u osób dorosłych. Soczewki oczu dzieci są bowiem dużo bardziej przezroczyste i przepuszczają znacznie więcej szkodliwych promieni UV do wnętrza siatkówki i rogówki. Efektem może być łzawienie oczu, a nawet ich silniejsze podrażnienie. Warto więc zaopatrzyć dzieci już od najmłodszych lat w okulary przeciwsłoneczne. Na co zwrócić uwagę, decydując się na ich zakup?

Wielu rodziców zastanawia się nad tym, czy jeżeli dziecko ma wadę wzroku, to rozsądnie jest zapisywać je na różnego rodzaju zajęcia sportowe. Bardzo dobrze, jeżeli podejmujemy próbę dotarcia do takich informacji, natomiast często bezpodstawne jest, gdy w pozornej trosce o zdrowie naszych pociech, uniemożliwiamy im korzystania z bardziej wymagających form aktywności fizycznej. W tym artykule zastanowimy się nad tym, jak pogodzić wadę wzroku ze sportem?

Wiele osób z wadą wzroku zastanawiało się z pewnością, czy zamiast okularów korekcyjnych nie byłoby lepsze wybranie soczewek kontaktowych. Na ich wybór decydujemy się zazwyczaj patrząc na swój komfort i wygodę nienoszenia na nosie oprawek, których szkła się przecież tak często brudzą i parują, a oprawki dla dzieci niejednokrotnie ugniatają nos lub miejsca za uszami. Czasami o wyborze decyduje fakt, iż w standardowych okularach uważamy się osobą mniej atrakcyjną.

Soczewki kontaktowe są tak samo bezpieczne dla dorosłych, jak i dla dzieci w każdym wieku. Dzięki ich stosowaniu ograniczamy kompleksy związane z noszeniem okularów. Codzienna praktyka w ich zakładaniu oraz nauka dbania o okulary sprawi, że będzie to prosta, naturalna czynność, jak codzienne mycie zębów. Wybór zależy jedynie od nas.

Konieczność noszenia okularów wywołuje często poczucie dyskomfortu u dziecka, jak i u rodzica. Dziecko musi wówczas przyzwyczaić się do nowego "gadżetu", nauczyć się o niego dbać, a także zmierzyć się z opiniami kolegów i koleżanek z klasy oraz z podwórka. Z kolei rodzic często ma obawy dotyczące komfortu dziecka.

Czy okulary będą odpowiednio dobrane, czy będą spełniać swoją funkcję, a jednocześnie czy pozostaną czymś naturalnym w codzienności syna bądź córki? Choć obawy są zrozumiałe, warto rozprawić się z mitami na temat noszenia okularów przez dzieci i tym samym spokojnie się przyjrzeć tej okoliczności.

Dzieci często uważają noszenie okularów za przykry obowiązek. Co można zrobić, żeby użytkowanie okularów stało się nieco przyjemniejsze? Warto zadbać o odpowiednie akcesoria. Dzięki nim okulary mogą mniej przeszkadzać w codziennym noszeniu. Ponadto ciekawe i kolorowe zdobienia nadają im lekki, przyjazny wygląd.

Rozwój wzroku u dziecka to proces, który może podlegać wielu zaburzeniom. Aby mieć pewność, że wszystko odbywa się w prawidłowy sposób, warto odwiedzić z dzieckiem okulistę. Ważne jest także, aby dobrze obserwować dziecko już od pierwszych dni narodzin pod kątem tego, jak zachowuje się jego narząd wzroku.

Zakładanie soczewek kontaktowych wcale nie jest takie straszne. Stosuj się dokładnie do poniższego tekstu, aby nie była to czynność, sprawiająca kłopoty. Przede wszystkim zadbaj o higienę rąk. Przed dotknięciem naszych oczu oraz soczewek kontaktowych należy dokładnie umyć ręce. Najlepiej używać antybakteryjnego mydła w płynie. Pominięcie tej czynności może skutkować nieprzyjemnymi podrażnieniami i chorobami.

Wzrok jest jednym z najbardziej złożonych układów sensorycznych w organizmie człowieka, jednak w pierwszych chwilach po narodzinach jest jednocześnie najmniej rozwiniętym zmysłem. Noworodki widzą około trzydzieści razy słabiej niż osoby dorosłe, a otaczający je świat to głównie kontrastowe zestawienia czerni i bieli. W późniejszych miesiącach życia pojawiają się dopiero zdolności widzenia jasnych plam światła czy żywych kolorów, jak żółty czy czerwony. Rozwój wzroku dziecka jest bardzo intensywny pod względem zmian anatomicznych i fizjologicznych, prowadzących do powstania prawidłowego widzenia.